
Upptäck Walter Cut DX – smarta avstickningsverktyg för CNC-bearbetning. Hög precision, längre verktygslivslängd och maximal produktivitet.
Walter Cut DX är ett avstickningsverktyg utvecklat för dig som kräver hög precision, längre verktygslivslängd och maximal produktivitet i din CNC-bearbetning. Med kapacitet för avstickning av diametrar upp till 35 mm är detta precisionsverktyg idealiskt för både Swiss-typ maskiner och fleroperationsmaskiner.
SmartLock-system – effektivare skärbyten
Det innovativa SmartLock-systemet gör det möjligt att byta skär från sidan, direkt i maskinen. Du slipper ta bort verktyget, vilket sparar värdefull tid – särskilt vid bearbetning med ansluten kylvätska.
Fördelar med Walter Cut DX:
✅ Verktyget stannar i maskinen vid skärbyte
✅ Maximal repeterbarhet och positioneringsnoggrannhet
✅ Formlåsning som förhindrar felaktig montering av skär
✅ Möjlighet till högre skärdata och längre livslängd
✅ Utmärkt för Swiss-maskiner och fleroperationsmaskiner

Tiger·tec® Gold – för bästa resultat
Utrustad med Tiger·tec® Gold-skären sätter Walter Cut DX en ny standard för avstickning inom modern CNC-bearbetning. Kombinationen av smart design, pålitlig prestanda och ökad produktivitet gör verktyget till en självklar investering för verkstäder som vill ligga i framkant.
👉 Upptäck hur Walter Cut DX kan ta din CNC-produktion till nästa nivå.
Läs mer här: Walter Cut DX produktinformation