
Seco är stolta över att kunna meddela den globala lanseringen av sin föräldraledighetsförmån som erbjuder anställda upp till 14 veckors betald ledighet med 90 % lön. Detta initiativ speglar Secos engagemang för balans mellan arbete och privatliv, inkludering och stöd till familjer.

Ett globalt engagemang för familjer
SECOs nya föräldraledighetsförmånen är tillgänglig för alla SECO-anställda som har arbetat minst ett år. Detta gäller alla föräldrar oavsett kön, samt för adoption och surrogatföräldraskap. I länder där lönereduceringar inte är tillåtna erbjuder SECO förmånen som 88 dagar med full lön. Policyn implementeras i alla relevanta länder senast sommaren 2025.
Den här förmånen är mer än bara ledighet – det är ett uttryck för våra värderingar. Som Brandon Grey, Technical Education Application Engineer på Seco, uttryckte det:
”Denna förmån innebär chansen att från
första dagen få lära sig och uppleva hur det är att vara nybliven pappa. Jag kunde känna mig trygg i
vetskapen att jag skulle vara hemma och närvarande när min son Maverick föddes.”
Framtiden
Med den här förmånen fortsätter Seco att positionera sig som en fantastisk arbetsplats – en plats där medarbetare får möjlighet att blomstra både professionellt och privat.