Yrkes-SM fräs – vi stöttar tävlingen i CNC-fräsning på Yrkes-SM

SKTC logotyp – Teknikcollege och utbildningsaktör inom industri

Under Yrkes-SM på Stockholmsmässan 4–6 maj arrangeras uttagningstävlingen till Yrkes-EM i fräsning.

Vi är med och stöttar tävlingen med verktyg, så att de unga yrkestalangerna ska kunna prestera på topp. Arrangörer av tävlingen är Skärteknikcentrum Sverige.

WorldSkills Sweden arrangerar Yrkes-SM vartannat år och bjuder alltid på fri entré. Under tre intensiva dagar tävlar hundratals unga inom ett 50-tal yrken. Dessutom följer besökare tävlingarna på nära håll, testa utvalda moment och prata med yrkesproffs.

Yrkes-SM stärker yrkesutbildning och industri

Yrkes-SM visar hur yrkesutbildning skapar riktiga karriärvägar. Därför passar evenemanget både elever, skolpersonal och föräldrar som vill förstå möjligheterna inom yrkesutbildning. Samtidigt skapar tävlingarna ett starkt möte mellan skola och näringsliv. På så sätt hjälper Yrkes-SM fler att välja utbildning utifrån intresse och talang.

Dessutom ger Yrkes-SM företag och utbildningsaktörer en konkret plattform för samverkan. Därför ser vi vårt engagemang som långsiktigt. Vi vill helt enkelt bidra till en stark kompetensförsörjning i industrin.

Tävlingen  i CNC-fräsning på Yrkes-SM visar framtidens yrkesskicklighet

I tävlingen i CNC-fräsning på Yrkes-SM visar tävlingsdeltagarna sina kunskaper i precision, teknisk förståelse och problemlösningsförmåga. Samtidigt tränar deltagarna arbetssätt som industrin använder varje dag. Därför vill vi stötta tävlingen med rätt verktyg och rätt förutsättningar. Dessutom vill vi lyfta fräsning och modern bearbetning som en viktig del av svensk industri.

Yrkes-SM öppnar vägen till Yrkeslandslaget

Yrkes-SM utgör även en språngbräda. De främsta deltagarna tar en plats i Yrkeslandslaget och representerar Sverige i internationella mästerskap, som Yrkes-EM (EuroSkills) och Yrkes-VM (WorldSkills). Därför ger tävlingen stort värde för den som vill utveckla vidare och mäta sig med de bästa.

Tillsammans stärker vi framtidens yrken

WorldSkills Sweden arrangerar Yrkes‑SM och arbetar aktivt för att höja kvalitet, status och attraktionskraft inom yrkesutbildning. Genom samverkan mellan skolor, utbildningsaktörer branschorganisationer som Skärteknikcentrum Sverige och företag skapar aktörerna starka förutsättningar för framtidens yrkesskickliga.

Genom vårt engagemang i tävlingen i CNC-fräsning på Yrkes-SM fräs tar vi ansvar, bidrar till kunskapsutveckling och visar vårt stöd för unga som väljer en yrkesutbildning utifrån intresse, talang och framtidsmöjligheter.

👉 Läs mer om Yrkes‑SM här

👉 Läs mer om MG Verktyg AB här

Rulla till toppen